Total Commander a zabezpečené FTP

Nejdřív je třeba vyřešit merito věci - pro zabezpečené FTP existují dvě podobně se jmenující a vzájemě nekompatibilní služby pro zabezpečený přenos souborů.

Rozuměj tomu tak, že na jednom FTP serveru je buď  FTPs a nebo sFTP, nikoliv oboje současně. Proto je třeba zjistit, jakou verzi budete třeba pro dané spojení použít.


FTPs (FTP over SSL / TLS)

Pokud budete používat v Total Commanderu (od verze 7) spojení s FTP zašifrované pomocí SSL, musíte nejdříve doinstalovat knihovnu OpenSSL.

  • OpenSSL pro svůj provoz zase vyžaduje Microsoft Visual C++ 2008 Redistributable, proto ji musíte nainstalvat nejdřív.
  • Instalačku neseženete na webu openssl.org, ale nasměrují vás až na následující stranu. V sekci Download Win32 OpenSSL si stáhnete např. verzi LIGHT (např. Win32OpenSSL_Light-0_9_8e.exe).

  • Program nainstalujete (např. do c:\Program Files\OpenSSL\), v dialogu nechejte soubory nainstalovat do Windows.

  • Z c:\WINDOWS\system32\ pak překopírujte soubory libssl32.dll a libeay32.dll do složky s Total Commanderem (tam, kde je totalcmd.exe to zjistíte pravým klikem a vlastnosti na jeho zástupce).

Při nastavení FTP (tam, kde vyplňujetem kam se připojit, login, atd.) už můžete zaškrtnout položku SSL/TLS a adresa hostitele se automaticky změní z ftp://… na ftps://… Poté se již vesele můžete připojovat na FTP šifrovaně.

Dostala se ke mě informace, že tu starší knihovnu Win32 OpenSSL nelze ze stránek stáhnout a že to s novou nefunguje. Nainstaloval jsem tedy poslední verze TotalCMD 7.50a a Win32 OpenSSL v0.9.8k na panenská Wokna a ejhle, frčí to skvěle!

sFTP (Secure FTP) , resp. SCP (Secure Copy)

Zabezpečení pomocí sFTP / SCP (pomocí Putty) - jeden z hojně rozšířených způsobů zabezpečení, u kterého však v minulosti došlo k jisté "revoluci", protože autor tohoto pluginu pozastavil vývoj i podporu,což později znamenalo určitá bezpečnostní rizika. Zatím co bezpečnostní kanál Putty procházel neustálým vývojem, plugin do Tcmd s ním nepostupoval. Teď mám zprávy, že projekt vstal z mrtvých. Více o tomto projektu zde: více na http://sftp4tc.berlios.de/ a download z http://developer.berlios.de/projects/sftp4tc/
Nicméně ani u tohoto pluginu není instalace jednoduchá, a navíc se přístup k tomuto zabezpčenému FTP schoval mimo běžnou ikonu FTP - naleznete jej mezi síťovými disky (v položce okolní počítače).
....V minulosti jsem tu ten postup měl, tak ho snad někde vyhrabu a zase dodám.